مقاله

کمی درباره رنگها و کاربرد آن در زندگی روزمره ما

دنیای پیرامون ما پر از رنگهای مختلف است که می توانند احساسات ما را تحت تاثیر قرار بدهند با دیدن هر رنگ  احساس خاصی در ما به وجود می آید. البته هر رنگ در فصل و شرایط خاص خود می تواند بر احساسات ما غلبه پیدا کند. (مثلا:رنگ آبی) در فصل زمستان برای یک کت و شلوار آبی رنگ می تواند احساس سردی بیشتری به ما بدهد تا یک کت و شلوار قهوه ای رنگ در فصل زمستان . کاربرد رنگهای گرم در فصل زمستان می تواند گرمی بیشتری نسبت به رنگهای سرد به ما انتقال بدهد.

رنگهای سرد آرامش بخش و رنگهای گرم هیجان انگیز هستند.

(تونالیته رنگ آبی جز رنگهای سرد)

(تونالیته رنگ قرمز جز رنگهای گرم)

با دیدن رنگهای گرم گلبول های قرمز رنگ ،خون انسان به تحرک بیشتری در می آیند و با دیدن رنگهای سرد گلبول های قرمز تحرک کمتری پیدا می کند.

جالب است بدانید که پارچه قرمز رنگی که برای مسابقات گاوبازی مورد استفاده قرار می گیرد کاملا تحت تاثیر همین روانشناسی رنگ قرار گرفته و گاو با دیدن رنگ قرمز به سرعت واکنش نشان داده و به طرف پارچه قرمز رنگ یورش میبرد.

روانشناسی رنگ به گونه ای است که اگر ما در زندگی روزمره خود بر آن آگهی لازم داشته باشیم میتوانیم از خیلی واکنشات عصبی در محیط کار و خانه به دور باشیم . امروزه در خانه ها اکثرا میبینیم که افراد بیشتر تمایل دارند که فرش هایی با رنگ (کرم و سفید )و رنگهایی با تن (ملایم) استفاده کنند این رنگها باعث میشوند که هیجانات عصبی کاهش پیدا کند و محیطی آرام در خانه به وجود بیاید. فرش هایی با رنگ قرمز که قدیم استفاده و کاربردش در خانه ها بسیار زیاد بود به مرور  رنگهای ملایم جایگزین رنگهای قرمز میشوند.در ضمن رنگهای (سفید و کرم) در محیط های آپارتمانی امروزی باعث می شود که فضای داخل آپارتمان بزرگتر و بازتر دیده شود ولی رنگ های (قرمز) فضا را کوچکتر نشان می دهند. پس برای اینکه فضای داخل آپارتمانتان را بزرگتر نشان دهید از سرامیک و فرشهای (کرم و سفید) استفاده کنید.

نوشته:گلاله طاهر

کارشناس ارشد پژوهش هنر

 

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید